Skolioosi korsettidest ja RSC taotlemisest Eestis

Seljadeformatsioonide ravis on korsettravi esmaselt kirjeldatud 16. sajandil, kui prantsuse kirurg Ambrose Paré lõi rauast korseti. Peale pikemat pausi, alates 18. sajandist skolioosiravi elavnes ning on välja töötatud väga palju erinevaid korsette. Selles põgusas postituses tutvustan RSC korsetti ning kuidas Eestis selle taotlemine käib.
SOSORTi koostatud ravijuhend (2016) soovitustes on mõõduka skolioosi maksimaalne ravisoovitus FTRB (full time rigid bracing) ehk 23h/päevas jäik korsett kuni kasvuea lõpuni (NB! sinna käib juurde ka skolioosispetsiifiline füsioteraapia 0.5 -1h/päevas!).
sosort soovitused
Et õppida dr Manuel Rigo käe all RSC korsette määrama ja sobitama, on vajalik meeskond – arst, ortoosimeister ja füsioterapeut. Eestis on alates 2017. aastast võimalik skolioosi konservatiivne ravi Rigo System Cheneau korsetiga (RSC brace) tänu dr Jana Kritti, ortoosimeister Sander Sirp-i ja füsioterapeut Cristina Lõokesele, kes käisid seda koos õppimas.
RSC on dr Manuel Rigo modifikatsioon Cheneau korsetist. RSC on termoplastikust ja see valmistatakse patsiendi mõõtmete ja skanneeringute põhjal tehtud kipsist ülekorrigeeritud selja mudeli järgi. Korsett peab mõjutama selga skolioosmustrile vastupidises suunas, pidades silmas ka rotatsiooni (inglise keeles kasutatakse terminit “mirroring effect”).
Sel on spetsiifilised padjad, mis deroteerivad kehatüve passiivselt. Aktiivne korrektsioon tuleneb liikumisest, mis tekib hingamisel. RSC on asümmeetriline korsett, mis tähendab ka seda, et korsetis on spetsiaalselt ruumi kehale, kuhu saab laieneda (ing k expansion areas).
Slaid Dino Gallo ettekandest aprillis 2019 Tartus
Slaid Ortholutionsi esindaja, ortoosimeister Dino Gallo ettekandest aprillis 2019 Tartus toimunud infoüritusest. Punasega näidatud põhilised survekohad kahe mustritüübi näitel (4c, 3c).
20770498_1459496227475603_2516720727607277452_n
Korsett on individuaalne. See tellitakse ja mõõtmed võetakse Eestis, valmistatakse Saksamaal firmas Ortholutions. Sotsiaalkindlustusametisse on võimalik esitada taotlus, et katta osa korseti maksumusest.
Septembri alguse seisuga on RSC korsette läbi Ortoosimeister OÜ tellitud 36 ja hetkel ootel 3. Põhiliselt on korsetikandjad vanuses 7-16a, keskmine vanus 11-12a, enamus tüdrukud.
35893273_1781732298585326_3142957157683560448_n
RSC korseti taotlemine
 • Kui korsettravi on vajalik ning võimalik, väljastab ortopeed Dr Kritt saatekirja
 • Ortoosimeister OÜ koostab dr Kritti saatekirja alusel lapsevanemale hinnapakkumise (üldjuhul e-maili teel)
 • Lapsevanem edastab järgnevad dokumendid Sotsiaalkindlustusametile: ortoosimeistri hinnapakkumine, arsti saatekiri, avaldus piirhinna tõstmiseks ja vaba tekstina põhjendus korseti vajalikkuse kohta (blankett SKA kodulehel)
 • Vastus, kuhu on märgitud riigi ja omaosaluse protsent SKA-lt, saabub u 30 päeva jooksul
 • Lepitakse kokku aeg korseti jaoks vajalike mõõtude võtmiseks ortoosimeistri juures. (Mõõtmisel tehakse 7 fotot, mõõtmised mõõdulindiga ning kehaskanneering tahvelarvutiga).
 • Korsett valmib u 3-4 nädala pärast mõõtude võtmist. Kättesaamisel toimub korseti “fitting”, kus tehakse viimased parendused ja kohal on tavaliselt ka arst ja füsioterapeut. Aega kulub selleks umbes 2 tundi.
Esimene röntgen korsetis tehakse siis, kui nooruk on korsetti kandnud 1 kuu u 23 tunnini ööpäevas.  Edasine kontroll arsti juures iga kuue kuu järel kui pole teisiti kokkulepitud. Ortoosimeistri poole saab pöörduda jooksvalt kui on näiteks tekkinud korsetist tulenevaid probleeme, millega meister saab aidata. Heaks korrektsiooniks loetakse vähemalt 50% Cobb nurkade vähenemist, kui korsett on seljas. Olenevalt nooruki vanusest, kasvamisest, ravi efektiivsusest jne on vajalik korsetti uuendada, et tagada maksimaalne raviefekt. Korsetti kantakse kasvuea lõpuni ning sellest loobutakse järk-järgult, aeglaselt vähendades kandmise aega.
Korsettravi ei sobi kõigile. Põhilised sobivuskriteeriumid on:
 • idiopaatiline mõõdukas skolioos
 • nooruk on kasvueas (kasvuspurdid umbes 7-9aastaselt ja 11-13aastaselt), risseri skoor madal
 • kõverus alates 25* Cobbi järgi
 • Kõveruse muster korsetiga mõjutatav (kõrgemaid kõverusi ei saa korsetiga hästi mõjutada)
 • mobiilne lülisammas
 • lapse ja lapsevanema korrektne arusaam ravist ja koostöövalmidus
Selline lühike kokkuvõte! Lõpetuseks tore “enne ja pärast” pilt 🙂 Aitäh!
1,5 a jooksul edusammud RSC korsett+füsioteraapia
Pildikollaaž noorukist, kes kandis RSC korsetti 1,5 a u 12-16h päevas (lisaks harjutused!). Hetkel jätkab öökorsetiga.

Üks kommentaar “Skolioosi korsettidest ja RSC taotlemisest Eestis

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s