Hingamisest skolioosi puhul

Proovin lühidalt selgitada miks ja kuidas kasutatakse skolioosiharjutuste juures spetsiifilist hingamist. 

Skolioos ei ole ainult lülisamba kõverdumine külgsuunas, vaid toimub ka rotatsioon ehk pöördumine. Seetõttu on ka näiteks ettekallutuses näha ülaseljal roietest tekkivat “küüru”.

Väljendunud rinnaosa skolioosi puhul on hingamismuster asümmeetriline ehk rindkere ei laiene võrdselt. Kopsud avanevad sissehingates suundadesse, kuhu neil on muutunud rindkere asendi tõttu rohkem “ruumi” ning lihtsam liikuda. Ka diafragma tavapärane töö on piiratud, kuna selle kinnituskohtade (roiete) asend on teine.

scoliosis-vs-normal-spine

Et parandada rindkere asendit ning väljanägemist on oluline oma hingamismustrit muuta ning õppida teadliku hingamisega avama n-ö kokkuvajunud (konkaavseid, kõveruse vastaspoole) piirkondi. Seda kutsutakse ka rotatsiooniliseks hingamiseks (RAB – ing k. rotational angular breathing).

Konkaavsetesse piirkondadesse teadlikult hingates on võimalik mõjutada piiratud liikuvusega roideid ja laiendada kopsude osasid, mis on vähem ventileeritud. Konvekse ala (kõveruse poolse) pingutamine hingamise ajal aitab vähendada nende alade edasist laienemist.

Alloleval pildil on nooltega näidatud, kuhu õhk liigub parempoolse torakaalosa skolioosi puhul. Paremal pool liiguvad sissehingates roided tahapoole (kus on ka nähtav skolioosile iseloomulik “küür” ettekallutades, pilt 2). Vasakul pool liiguvad eesmised alumised roided ettepoole. Seda piirkonda kutsutakse ka ventral rib humpiks ehk eesmiseks roidekühmuks.

fullsizeoutput_8eEGnknVyX0AId8sY

 

Teadliku rotatsioonilise hingamise (ja ka korseti) eesmärgiks on suunata õhku ja tekitada liikumist rohkem “kokkuvajunud” osadesse. Nooltega näidatud alloleval pildil: paremal pool eesmiste alumiste roiete juurde (“küüru” vastaspoolele, ing k. ventral flat zone) ja vasakul tagumiste roiete juurde.

fullsizeoutput_b0

Korrigeerivatesse harjutustesse teadliku hingamise lisamiseks on vajalik maksimaalne kehatüve pikendamine, et vähendada survet konkaavsetele, “kokkuvajunud” aladele ning anda n-ö ruumi liigutuse toimumiseks.

Sellise derotatsiooni soodustamiseks on ka Schroth harjutuste ajal selili konveksete alade all padjakesed. Aga sellest mõni teine kord!

Ise saad kõige parema tunnetuse oma roiete liikumisest selili põrandal olles. Aseta käed eesmisetele roietele ning tunneta, kas nad liiguvad hingates sümmeetriliselt või mitte. Tunneta ka selga – kas sissehingates tunned ühte ülaseljapoolt rohkem kui teist?

Proovi roiete liikumist tunnetada ka füsioterapeut Cristina Lõokese juhendatud hingamisharjutuste ajal, mille leiad siit.   Individuaalse harjutuskava koostamiseks ja nõuannete saamiseks pöördu spetsialisti poole!

Info pärineb Crista Lehnert-Schroth raamatust “Three dimensional treatment for scoliosis. A physiotherapeutic method for deformities of the spine”. 2007

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s